pondělí 18. listopadu 2013

Satori a pití čaje

Satori je projev probuzení, které je cílem zenové meditace. Eugen Herrigel popsal v knize Zen způsob, jakým člověk, který prožil satori, pije čaj.

Japonský znak pro satori
"V každém případně je jísté, že osvícený věci nejen jinak vnímá, nýbrž se jich i jinak dotýká, ať už si to uvědomuje, nebo ne. Ale jak se jich tedy dotýká? Asi ne tak, že je v přítomnosti mistra rozpačitý a neohrabaný, ani tak, že obdivuje jejich tvar, odhaduje jejich hodnotu. Nebere je tak, jako kdyby uchopil misku: podstatné je, že je něco v ní. Nikoli tak, že věc nevnímá, poněvadž je zamyšlen, nýbrž asi tak, jak uchopí misku hrnčíř, který cítí, jak ta miska vznikla, neboť vypovídá o mistrově ruce, která ji propůjčila tvar. Uchopí ji, jako by s ní jeho ruce splynuly v jeden celek, takže ony samy jsou jako miska, a když ruce vrátí do původní polohy, zdá se, že zachovaly její otisk.  
A proto pije i čaj jinak než ostatní. Pije ho tak, že už neví, zda je tím, kdo pije, nebo zda je nápojem - naprosto zapomíná na sebe, ztrácí sám sebe: pijící splývá v jedno s nápojem, nápoj s pijícím - nedostižná situace. " str. 36-37, Eugen Herrigel, Zen, Votobia, 1996.

Žádné komentáře:

Okomentovat